Recenzja UPS EVER Easyline 650AVR - pisana piórem.

Recenzja.

Zdarzyło Wam się kiedyś, że w najmniej oczekiwanym momencie pracy na komputerze, nagle zabrakło prądu? U mnie niestety zdarza się to dosyć często. Ma to związek z instalacją elektryczną budynku w którym mieszkam i za dużymi przeciążeniami na lini gniazdek. Jak żona rozkręca się z gotowaniem obiadu i nagle zaczynają działać 4 palniki, kuchenka mikrofalowa piekarnik i na dokładkę elektryczny czajnik ( nie ma u nas gazu, tylko prąd), to naturalne że przy dodatkowo włączonym dużym telewizorze i moim komputerze pobierającym też trochę energii z gniazdka – wywali korki.
W ten sposób straciłem kilka razy ważne dokumenty, render filmu itd.  Próbowałem te momenty domowego pichcenia przeczekać, nie pracując w tym czasie ale to przecież marnowanie czasu J
Więc postanowiłem zakupić UPS. Czyli awaryjne podtrzymywanie zasilania do komputera. Z racji tego że mój budżet na to był dość marny, rozglądnąłem się za tańszymi opcjami. Mój wybór padł na ups polskiej firmy Ever, model Easyline 650VA.

Dlaczego?

Primo – posiada francuskie wejścia kabli zasilających, więc odpada problem z szukaniem kabli z odpowiednim złączem  .
Secundo – można go podłączyć do komputera przez kabel usb i za jego pomocą monitorować pracę ups`a – co w moim przypadku jest potrzebne ponieważ jedynym miejscem dla ups u mnie w domu są zakamarki pod moim biurkiem, a nurkowanie tam aby odczytać informacje z wbudowanego wyświetlacza lcd to słaby pomysł.

No i cena. Całkiem przyjazna w okolicach 350zł.

Dodatkowo trafiłem na promocję w Everze, kupując ich ups otrzymujecie roczną ochronę Waszego sprzętu podłączonego do ups. Jeśli coś się wydarzy i Wasz sprzęt ulegnie uszkodzeniu to Ever zwracam Wam straty do wysokości 7500euro. I to wszystko w cenie ups . Całkiem przyjemna promocja.

Kilka słów o wyglądzie ups.
Obudowa plastikowa. Cała. Ze szczelinami wentylacyjnymi dla ups po bokach. Sam zasilacz awaryjny nie posiada aktywnej wentylacji ( i dobrze, nie szumi nam dodatkowo w pokoju) więc należy pamiętać, żeby pozostawić mu odpowiednią przestrzeń na około i nie zakrywać go niczym. Producent podaje że ups powinien mieć ok 20 cm wolnego miejsca na około, żeby się nie ugotował.
Patrząc na temperaturę urządzenia w programie do monitorowania, nie zauważyłem żeby kiedykolwiek przekroczyła 25 st.C. lub spadła poniżej tej wartości.
Wracając do wyglądu, na spodzie ups niewielkie, również plastikowe – nóżki. Plastik całości obudowy lekko chropowaty poza panelem przednim, który wykonany jest po części , z mojego ulubionego „piano plastiku” wyśmienicie się palcującego niestety. Na przodzie widnieje też wyświetlacz informujący nas o parametrach pracy i trybie ups`a.



Podaje wartość prądu na wejściu, wyjściu, obciążenie upsa, poziom naładowania baterii i tryb pracy – czy normalna czy backup gdy pracuje z baterii.
Te same informacje znajdziemy w oprogramowaniu, które należy pobrać ze strony Evera. Nie załączają go do ups. Ale jest uniwersalne i pasuje do znakomitej większości ups tej firmy. Po zainstalowaniu wykryje samo Wasz ups, a jeśli nie to należy podać z rozwijanej listy który model się posiada i jak jest podłączony do komputera ( usb, rs232, lan ).
No i rzeczone gniazdo USB również widnieje na przodzie. Trochę szkoda że producent nie zrobił go z tyłu, bo po podłączeniu kabla usb trochę dziwnie to wygląda no ale cóż.
Same gabaryty ups są niewielkie. 143 na 100 na 290 mm. Więc raczej kompaktowy, co się chwali.
Na tylnej ściance znajdziemy 2 złącza do podłączenia naszych urządzeń, które ma zasilać, wejście i wyjście RJ11 czyli zabezpieczenie lini telefonicznej przed przepięciem i… wychodzący z wnętrzności upsa – kabel zasilający bez możliwości odpięcia go.





Waga urządzenia to niecałe 4.5kg. Posiada na wyposażeniu jedną baterię o pojemności 7Ah i objętej 12to miesięczną gwarancją. Pozostała część zasilacza ma 24m gwarancji w systemie door to door.
Na samym dole zamieszczę szczegółową specyfikację UPS to możecie poczytać sobie o jego parametrach do poduszki.

Oprogramowanie mnie trochę rozczarowało, a w zasadzie brak możliwości zczytania z tego konkretnie modelu UPS stanu naładowania akumulatora oraz pozostałego czasu podtrzymania na baterii. Ten model nie ma takiej funkcjonalności niestety.




Można za to odczytać poziom obciążenia podany w procentach , temperaturę i… przypomnieć sobie jak wygląda gdy w przypadku takim jak ja, stoi gdzieś zagrzebany pod biurkiem.
Informacji o Firmware, mocy czynnej i pozornej również nie uzyskacie niestety. Szkoda.
Mamy za to opcję ustawienia czasu po jakim ma się automatycznie wyłączyć nasz komputer lub przejść w hibernację w przypadku utraty prądu z gniazdka, można przeglądnąć logi z pracy ups i w zasadzie tyle z ciekawych rzeczy w oprogramowaniu upsa.

Pracując przy podłączonym zasilaniu robi to bezgłośnie, natomiast po przejściu w tryb awaryjny pracy z baterii słychać dosyć głośne buczenie trafa. No i  przez jakieś 3 dni po zakupie, włączeniu i pracy ciągłej – śmierdziało niesamowicie plastikiem w domu. Trzeba było często wietrzyć. Ale się wyśmierdziało i już jest ok.

Przy mojej konfiguracji komputera, miał problemy z obciążeniem. O ile w normalnej pracy, renderze filmów i mniej wymagających grach było ok, to po odpaleniu Crysisa 3 okazało się, że zestaw z 2 monitorami pobiera tyle prądu, że przeciąża UPSa. Więc musiałem odpiąć od niego jeden monitor, głośniki i zestaw ładowarek biurkowych i podpiąć bezpośrednio do gniazdek w ścianie. Po tym zabiegu przeciążenie w Crysis 3 dochodzi do 103% i nie włącza się alarm przeciążeniowy ( przy 110% wyje co sekundę  ale nie wyłącza urządzenia  - posiadam i7, zasilacz 500W 80+, gtx770 oc).
Robiąc test podtrzymania na baterii osiągnąłem wynik – 5 minut na zasilaniu bateryjnym z jednym monitorem 24” led, pracując w office i przeglądając www. Wystarczy by zapisać pracę w przypadku braku napięcia i bezpiecznie wyłączyć komputer.


Reasumując.
Nie kupił bym go drugi raz. Nie ze względu na parametry ups , czas podtrzymania, bo to jest ok. Ale na brak informacji w oprogramowaniu – o pozostałej pojemności baterii i o szacunkowym czasie do wyłączenia ups w przypadku zasilania awaryjnego. Specjalnie brałem model z usb żeby to móc monitorować a nie buszować pod biurkiem i patrzyć na lcd ile baterii zostało. Niestety takich informacji nie było nigdzie w momencie zakupu. Może warto żeby producent je podawał na swojej stronie przy modelu ups? Znalazłem je dopiero po „ptakach” w instrukcji PDF oprogramowania Evera.
Cóż.
Jeśli szukacie niedrogiego ups, z obciętymi możliwościami monitorowania pracy to polecam. Ale chyba warto rozważyć w tym przypadku zakup ups bez wyjścia usb a za to z pojemniejszą bateria.

Pozdrawiam

Video Blog Tech.





Zastosowanie :Małe biuro i dom
Rodzina zasilaczy :EASYLINE AVR USB
Moc wyjściowa pozorna [VA]:650
Moc wyjściowa czynna [W]:360
Topologia :VI (line-interactive)
Liczba faz napięcia (wej / wyj) :1 / 1
Typ obudowy :Tower
Temperatury pracy [°C]:0 ÷ +40
Chłodzenie :Naturalne
Znamionowe napięcie wejściowe (wartość skuteczna) [V]:~ 230
Zakres napięcia wejściowego (wartości skuteczne) [V] i tolerancja [%]:~ 170 ÷ 280 ± 7
Częstotliwość znamionowa napięcia wejściowego [Hz]:50
Zakres częstotliwości wejściowej [Hz] i tolerancja [Hz]:45 ÷ 55 ± 1
Progi przełączania: sieć – UPS [V]:~ 170 ÷ 280 ± 7 %
Znamionowe napięcie wyjściowe (wartość skuteczna) [V]:~ 230
Zakres napięcia wyjściowego (wartości skuteczne) [V] i tolerancja [%] - praca sieciowa :~ 230 ± 2
Zakres napięcia wyjściowego (wartości skuteczne) [V] i tolerancja [%] - praca rezerwowa :~ 230 ± 10
Automatyczna regulacja napięcia (AVR) :+/- 10 %
Kształt napięcia wyjściowego (przy pracy rezerwowej / sieciowej) :Schodkowa aproksymacja sinusoidy / Tak jak na wejściu
Częstotliwość znamionowa napięcia wyjściowego [Hz]:50
Zakres częstotliwości (tolerancja) - praca sieciowa [Hz]:Synchronicznie z siecią
Zakres częstotliwości (tolerancja) - praca rezerwowa [Hz]:50 ± 1
Filtracja napięcia wyjściowego :RC
Progi przełączania: UPS – sieć [V]:~ 176 ÷ 274 ± 7 %
Czas przełączenia na pracę rezerwową [ms]:< 6
Czas powrotu na pracę sieciową [ms]:0
Akumulatory wewnętrzne :12 V / 7 Ah VRLA
Liczba akumulatorów wewnętrznych :1
Dopuszczalna całkowita pojemność akumulatorów wewnętrznych [Ah]:7
Czas podtrzymania z baterii wewnętrznych (100 % / 80 % / 50 % Pmax) [min]:bd / 2 / 8
Napięcie nominalne obwodu DC [V]:12
Maksymalny czas ładowania baterii wewnętrznych UPS - po 80 % wyładowaniu baterii [h]:6
Wymiary (wys. x szer. x gł.) [mm]:143 x 100 x 290
Masa zasilacza [kg]:4,4
Masa transportowa (brutto) [kg]:4,8
Wymiary transportowe (wys. x szer. x gł.) [mm]:230 x 140 x 345
Pozycja transportu :Pionowa
Maksymalna długość przewodów wyjściowych [m]:< 10
Zabezpieczenie wejściowe :Zabezpieczenie instalacji elektrycznej
Zabezpieczenie wyjściowe :Elektroniczne – przeciwzwarciowe i przeciążeniowe
Przyłącze zasilania UPS :Przewód zakończony wtyczką z uziemieniem 16A (PN-E-93201:1997) + uni-schuko
Przyłącza wyjściowe (liczba i typ gniazd) :2 x PN-E-93201
Sygnalizacja :Akustyczno – optyczna; wyświetlacz LCD
Interfejsy komunikacyjne :USB
Filtr telekomunikacyjny - RJ11 (telefoniczny) :TAK
Filtr teleinformatyczny (linii danych) - RJ45 :NIE
Oprogramowanie monitorująco-zarządzające :PowerSoft Professional
Zimny start :TAK

źródło: www.ever.eu

Komentarze

Popularne posty