Unboxing płyty głównej pod socket 1150 - Gigabyte G1.Sniper Z97 - opinia i prezentacja.

Film na Youtubie:





Dzisiaj pokażę Wam płytę główną Gigabyte G1. Sniper Z97.
Nie jest to najnowsza konstrukcja, bo przeznaczona pod procesory Intela z rodziny Haswell czyli dla socketu 1150, ale wciąż warta uwagi, szczególnie po ostatnich obniżkach ich cen.
Co ważne płyta główna obsługuje najmocniejsze procesory rodziny Haswell – I7- 4790k Devil`s Canyon.

Producent dostarcza płytę w czarno czerwonym kartonowym opakowaniu z uchyną klapką, przez którą można zobaczyć zawiniętą w folię elektrostatyczną płytę.
Na tyle opakowania widzimy ładnie rozrysowane najważniejsze jej cechy i zalety. Pod podnośną klapką przodu, również mamy szczegółowe informacje o nowościach, zaimplementowanych w płytę główną.



Po otwarciu pudełka na górze leży płyta a pod nią zestaw kabli , dokumentacji i akcesorii.

Producent dostarczył wraz z płytą:
·         4 kable SATA
·         Mostek SLI do kart Nvidii
·         Zaślepkę na porty wejścia wyjścia
·         Naklejki na kable SATA ułatwiające ich identyfikację
·         Dwie opaski rzepowe do spięcia kabli
·         3 książeczki z instrukcjami obsługi
I płytkę z oprogramowaniem i sterownikami. Dobrym nawykiem jest zaglądnięcie na stronę producenta i pobranie sobie najnowszych ich wersji.




Sama płyta główna ma standardowy rozmiar ATX czyli 350x233mm. Powinna bez problemu zmieścić się w większości obudów Midi Tower. Ale czasem warto sobie to wymierzyć zanim się kupi a potem trzeba zmieniać obudowę bo płyta ma za duże gabaryty – patrz ja J





Idąc od prawego górnego rogu na płycie widzimy:



·         Przycisk Reset, przycisk do kasowania BIOSa, wyświetlacz informujący o ewentualnych błędach po starcie płyty i ładny czerwony włącznik zasilania.
·         Poniżej złącze zasilania a na lewo od niego przełączniki BIOS. Z racji tego , że płyta wyposażona jest w dwa Biosy, można wybrać z którego chcemy korzystać . Równie dobrze możemy ustawić oba aktywne, co jest zalecane.


Ok ale po co 2 Biosy? Płyta przeznaczona jest dla bardziej wymagających użytkowników, co w połączeniu z odblokowanymi procesorami Intela, stwarza bardzo dobre możliwości do Overclockingu procesora i systemu. Ale jeśli przesadzimy to czasami nawet reset biosa nie pomoże wrócić do ustawień fabrycznych. Wtedy wybawieniem jest rozruch płyty z drugiego biosa w którym mamy np. wgrane ustawienia fabryczne i za jego pomocą przywrócenie funkcjonalności zablokowanemu.


Poniżej tego wszystkiego widnieje złącze USB 3.0 do wyprowadzenia na przód obudowy.


Uwagę przykuwa również nowy system chłodzenia chipsetu i sekcji zasilania. Nowe czerwone radiatory w kontraście z czarną powierzchnią płyty mogą się podobać, jednak pewnym dysonansem i kwestią sporną może być logo z OKIEM serii Gamingowej Gigabyte… które powinno byś stosowane i w sumie jest przy kartach graficznych a nie płytach, no ale Gigabyte chciał chyba tym akcentem podkreślić Gamingowość tej płyty J W każdym razie mnie się nie podoba.
Przy zewnętrznej krawędzi mamy 6 złączy SATA 6Gb/s, całkiem nieźle. I zaraz obok kontroler sterujący wejściem wyjściem.



Teraz trochę o złączach.
Od prawego dołu widzimy złącze COM , do podłączenia portu równoległego ( kabelek nie należy do zestawu), panel do podłączenia przycisków obudowy, diód itd. Nad nim znajduje się dodatkowe złącze do kasowania BIOSu za pomocą śrubokrętu czyli przez standardowe zwarcie 2ch pinów.
I tuż po lewej w pełnej okazałości dwie kości BIOS.




Podążając za dolną krawędzią na zachód mamy dwa złącza USB 2,0 do obudowy, 2 złącza wentylatorów obudowy  oraz złącze do podłączenia panelu audio na przodzie obudowy.
I docieramy do strefy AUDIO. Gigabyte chwali się, że odseparował kanały audio na dwóch oddzielnych warstwach płyty głównej. Co ma eliminować przesłuchy kanałów  i dać jeszcze lepszy i czystszy dźwięk. Nawet na samej płycie głównej ,jest ścieżka świecących LED, które obrazują tą granicę. Taki bajer J




Sekcja audio jest bardzo rozbudowana. Mamy tutaj dedykowany procesor dzwięku Sound Core 3D, pokryty pozłacanym radiatorem, który odciąża procesor w zakresie obsługi dźwięku na płycie.
Ten pozłacany radiator ma ekranować procesor od otoczenia i eliminować zakłócenia elektrostatyczne.



Nadmienię, że karta dźwiękowa na płycie to Realtek ALC1150 SNR HD korzystający z dobrodziejstwa procesora dźwięku firmy Creative.







Zielone kondensatory marki NICHICON  są zaimportowane wprost ze sprzętu audio wysokiej jakości i są dedykowane do obsługi dźwięku na płycie głównej. Faktycznie ich jakość jest lepsza niż w większości sprzętu HiFi który można nabyć w popularnych marketach.
Ciekawym rozwiązaniem jest specjalny dodatkowy wzmacniacz czy raczej procesor dźwięku, który jest.. wymienialny.. W zależności jaką barwę chcemy uzyskać, możemy go wymienić na inny. Niestety te INNE nie są dostarczane w komplecie i trzeba je nabyć na własną rękę… a szczerze mówiąc w Polsce nie widziałem ich nigdzie na rynku.





Tuż pod nim znajduje się przełącznik wzmocnienia słuchawek : na prawy i lewy kanał. Możemy wzmocnić je 6ciokrotnie. Czasem przydaje się jak używamy głośników o większej oporności.









Patrząc na północ widzimy sekcję zasilania przykrytą solidnymi radiatorami. Kondensatory w niej zastosowane mają podwyższoną żywotność. Wg Gigabyte każdy egzemplarz tej serii płyt głównych jest testowany pod pełnym obciążeniem przez 168 godzin, zanim opuści fabrykę i trafi do sprzedaży. Ma to wyeliminować problemy z zasilaniem, które musi być w płycie przeznaczonej do podkręcania, stabilne jak kamień. Producent gwarantuje 10tyś godzin ich pracy.




Przejdźmy teraz do złączy kart.
Mamy do dyspozycji dwa sloty PCI Expres przeznaczone do zamontowania kart grafiki w technologii SLI lub CrossFire. Jedno z nich ma prędkość x16 , a drugie x8.
Oprócz tego między nimi mamy aż trzy złącza dla kart PCI Express i na samym dole dwa złącza dla kart PCI.



Jeszcze słowo o samym gnieździe procesora. Wszystkie piny są pozłacane, co ma polepszać kontakt ze złączami w procesorze oraz nie powodować utleniania się materiału jak to było w przypadku miedzi. Tuż obok niego gniazda pamięci 2 kanałowej DDR3.




Rzućmy okiem na same złącza na tyle płyty.
Bogato nie jest ale biednie też nie.
Patrząc od lewej mamy:
·         Dwa złącza USB 2.0 a pod nimi złącze PS/2
·         Wyjście SP/DIF do zewnętrznego sprzętu audio
·         Display Port oraz wyjście HDMI na monitor. Sama płyta ( jeśli zintegrowana karta graficzna w procesorze pozwoli) obsługuje rozdzielczość do 4k oraz dwa monitory.
·         Wyjście USB DAC, jest to ciekawe wyjście/wejście USB przeznaczone do albo podłączenia standardowych urządzeń jak klawiatura, mysz pendrive itd., w standardzie USB 2.0, albo do podłączenia zewnętrznej karty muzycznej. Wyjście to jest pozłacane i całkowicie izolowane od innych usb, co zapewnia brak zakłóceń w przypadku korzystania zeń do podłączenia kart muzycznych.
·         4 porty USB 3.0 oraz karta sieciowa Killer E2200, pomagająca przez oprogramowanie dołączone do płyty w szeregowaniu ruchu sieciowego, możemy na przykład nadać priorytet pingom i połączeniom z serwerami z grami a przesunąć na dalszy plan strony WWW, pobieranie itd. Ma to zmaksymalizować wydajność sieci podczas grania i nie dopuścić do opadania pingów.






·         I na koniec mamy pozłacane wyjścia audio do podpięcia głośników, słuchawek i mikrofonu. Znajduje się też tutaj optyczne wyjście SP/DIF.











Ogólnie płyta sprawia bardzo dobre wrażenie. Dostarczana jest z masą oprogramowania, począwszy od auto aktualizacji przez Internet biosa i softu , przez zarządzanie podkręcaniem z poziomu Windows aż do sterowania ustawieniami zdalnie, za pomocą smart fonu.
Co do wyglądu, mnie razi to czerwone oko na radiatorze, ale jak to ktoś kiedyś stwierdził : „Rzecz gustu powiedział buldog liżąc się po jajkach”
Opinię wyglądu pozostawię każdemu z osobna. Co do funkcjonalności, już ją przetestowałem i niebawem będzie mały film o podkręcaniu za pomocą tej płyty. Powiem jednak że jestem zadowolony. Ma minimalnie mniejszy potencjał i możliwości niż płyty Asusa w tym segmencie

Pozdrawiam
VBT






Komentarze

Popularne posty